CZWARTY FINAŁ KONKURSU NAGRÓD ŻEGLARSKICH POWIATU WIELICKIEGO
W niedzielę 18 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Szarowie odbyła się IV Gala wręczenia Nagród Żeglarskich Powiatu Wielickiego - Rejs Roku 2018.
Powiat Wielicki i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Szarowa – Koło Yacht-Club Szarów – już po raz czwarty zorganizowali Konkurs REJS ROKU POWIATU WIELICKIEGO.
Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć Tomka Juraszewskiego – członka SPiRS i Yacht-Clubu ,,Szarów” który odszedł na wieczną wachtę 10 września br.
W tym roku wpłynęło najwięcej zgłoszeń.
Kapituła Konkursu Nagrody Żeglarskie Powiatu Wielickiego 2018 w składzie:
Adam Kociołek - Komandor YCS – Przewodniczący.
Marzena Czyż – Dyrektor ZSOK w Szarowie.
Rafał Sieńko – Prezes Zarządu SPiRS.
ogłosiła wyniki konkursu:
- Wpłynęło 5 zgłoszeń w kategorii Rejs Morski.
- Wpłynęło 1 zgłoszenie w kategorii rejs szkoleniowy dla dzieci i młodzieży.
- Wpłynęło 1 zgłoszenie w kategorii Osobowość Żeglarska Roku.
- Nie wpłynęły zgłoszenia w kategoriach Rejs Śródlądowy i Rejs Rodzinny.
- Nie wpłynęły zgłoszenia na konkurs Fotograficzny i Malarsko-Graficzny.
Po zapoznaniu się ze zgłoszeniami Kapituła postanowiła:
- W kategorii Rejs Morski - Przyznać nagrodę Rejs Roku Powiatu Wielickiego 2018 - dla rejsu zgłoszonego przez Pawła Dziedzica w ramach którego dwaj żeglarze z powiatu wielickiego opłynęli Przylądek Horn.
- W tej samej kategorii przyznano równorzędną nagrodę dla rejsu zgłoszonego przez Macieja Kurowskiego - Atlantycki Rejs Tysiąca i Jednej Mili.
- W kategorii Rejs szkoleniowy dla dzieci i młodzieży przyznać nagrodę dla Fundacji Szansa z Sygneczowa gm. Wieliczka – zgłaszający – Jarosław Toboła, za rejs A może … morze ???.
- W kategorii Osobowość Żeglarska Roku Powiatu Wielickiego 2018 przyznać ten tytuł dla Pani Magdaleny Borkowskiej ze stowarzyszenia OSBARO – zgłaszający Maciej Kurowski.
- Ponadto Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną Konkursu Rejs Roku Powiatu Wielickiego 2018, dla Redaktora Bohdana Sienkiewicza twórcy telewizyjnego programu ,,Latający Holender” za całokształt działań dla żeglarstwa w Polsce i Powiecie Wielickim. W tym miejscu Adam Kociołek przedstawił na prezentacji sylwetkę Laureata opisując jego wspaniałe dokonania w zakresie popularyzacji żeglarstwa w Polsce, czego efektem było m.in. powstanie Yacht-Clubu ,,Szarów” w 1977 roku. Pan Redaktor ufundował dla uczestników konkursu filmy DVD o Bractwie Żelaznej Szekli oraz filmy z Rejsu Niepodległości na Darze Młodzieży.
Nagrody, w swoim zamierzeniu, mają być symbolem i podkreśleniem dokonań żeglarzy z powiatu wielickiego. Sam fakt udziału w konkursie jest doskonałym sposobem do poznania niepowtarzalnych historii ludzi, którzy dzięki swojej pasji i wysiłkowi, przybliżają nam żeglarski świat, a dzięki nagłośnieniu – będą się mogli podzielić swoją pasją z wieloma mieszkańcami powiatu.
W części specjalnej Adam Kociołek przedstawił sylwetkę Komandora Bogumiła Nowotnego, pochodzącego z Wieliczki pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej i prawdopodobnie pierwszego polaka który opłynął świat dookoła pod żaglami.
Galę odwiedzili liczni goście:
Henryk Gawor – Wójt Gminy Biskupice.
Marek Szlachta – Prezes Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie.
Lech Pankiewicz – Wiceprezes AZS w Krakowie oraz radny powiatowy.
Piotr Bogusz – Prezes Klubu ,,Lider” z Krakowa.
Józefa Ogrodnik – Prezes Klubu Żeglarskiego Horn w Krakowie.
Andrzej Ogrodnik – Wiceprezes KŻ Horn w Krakowie.
Jan Murzyn – Prezes Stowarzyszenia ,,Integracja” z Bogucic gm. Wieliczka.
Marek Ruman – Wiceprezes Stowarzyszenia ,,Integracja”.
Andrzej Cieślik – Wiceprezes Stowarzyszenia ,,Integracja”.
Jakub Paluch – Radny Powiatowy z gminy Niepołomice.
Sylwester Skoczek – Radny gminy Kłaj z Szarowa.
Elżbieta Baja – Radna gminy Kłaj z Szarowa.
Alicja Wójtowicz – Sołtys Szarowa.
W swoich wystąpieniach goście podkreślali wyjątkowość atmosfery na Gali oraz całego projektu życząc dalszego rozwoju tej pięknej i pożytecznej inicjatywy.
Goście ze stowarzyszenia ,,Integracja” z Bogucic przedstawili inicjatywę ufundowania tablicy upamiętniającej Komandora Bogumiła Nowotnego. Zaapelowali do zebranych o pomoc w popularyzacji tej idei.
Dodatkowym celem konkursu jest również integracja środowiska żeglarskiego, a nawet szerzej, bo wodniackiego i marynistycznego z terenu naszego powiatu i umożliwienie wymiany informacji i doświadczeń w tematach konkursowych oraz promocja wychowania żeglarskiego dzieci i młodzieży w gminach powiatu wielickiego.
Galę uświetnił występ zespołu szantowego zorganizowanego przez Panią Marzenę Czyż - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szarowie i jej męża Bogdana oraz wspaniale śpiewające dziewczyny z Szarowskiej szkoły przy akompaniamencie Pana Marcina Gruszckiego. Gościnnie wystąpił z naszym zespołem Pan Bogdan Trzaska – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Niegowici – pasjonat muzyki szantowej.
Żeglarze twierdzą, że żeglarstwo to więcej niż sport - to styl życia, i tą sentencję potwierdziła zorganizowana Gala, która była swoistym świętem żeglarskim powiatu wielickiego.
Organizatorzy zaprosili uczestników do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.